# Kommunalskatt och lön efter skatt i Heby 2026

> Kommunalskatten i Heby 2026 är 22,5 % och regionskatten 11,71 % (Region Uppsala), totalt 34,21 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 34,5 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,3–1,34 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.

| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Skattetabell |
|---|---|---|---|
| Enåkers församling | 1,3 % | 35,8 % | 36 |
| Harbo församling | 1,32 % | 35,82 % | 36 |
| Huddunge församling | 1,3 % | 35,8 % | 36 |
| Nora församling | 1,3 % | 35,8 % | 36 |
| Vittinge församling | 1,34 % | 35,84 % | 36 |
| Västerlövsta församling | 1,3 % | 35,8 % | 36 |
| Östervåla församling | 1,32 % | 35,82 % | 36 |

## Vanliga frågor

### Vad är kommunalskatten i Heby 2026?

Kommunalskatten i Heby 2026 är 22,5 % och regionskatten 11,71 % (Region Uppsala), totalt 34,21 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 34,5 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,3–1,34 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.

### Vilken skattetabell gäller i Heby?

Utan kyrkoavgift gäller tabell 35. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 36–36 beroende på församling.

### Hur hög är kyrkoavgiften i Heby?

Kyrkoavgiften varierar mellan 1,3 och 1,34 % i kommunens 7 församlingar. Se tabellen nedan.

## Källor

- [Skatteverket: Teknisk beskrivning för skattetabeller, inkomstår 2026 (SKV 433, utgåva 36)](https://skatteverket.se/download/18.1522bf3f19aea8075ba55c/1766385913260/teknisk-beskrivning-skv-433-2026-utgava-36.pdf)
- [Skatteverket: skattesatser per församling 2026](https://skatteverket.entryscape.net/rowstore/dataset/c67b320b-ffee-4876-b073-dd9236cd2a99/json?år=2026)

Beräknat av Lönehajen. Kontrollerat mot Skatteverkets officiella skattetabeller 2026.