# Kommunalskatt och lön efter skatt i Linköping 2026

> Kommunalskatten i Linköping 2026 är 20,2 % och regionskatten 11,55 % (Region Östergötland), totalt 31,75 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 32,04 % utan kyrkoavgift (skattetabell 32). Kyrkoavgiften är 1,1–1,42 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 28 078 kr efter skatt.

| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Skattetabell |
|---|---|---|---|
| Gottfridsbergs församling | 1,14 % | 33,18 % | 33 |
| Kärna församling | 1,2 % | 33,24 % | 33 |
| Lambohovs församling | 1,26 % | 33,3 % | 33 |
| Landeryds församling | 1,14 % | 33,18 % | 33 |
| Linköpings Berga församling | 1,14 % | 33,18 % | 33 |
| Linköpings Domkyrkoförsamling | 1,14 % | 33,18 % | 33 |
| Linköpings Johannelunds församling | 1,14 % | 33,18 % | 33 |
| Linköpings Ryds församling | 1,14 % | 33,18 % | 33 |
| Linköpings S:t Lars församling | 1,14 % | 33,18 % | 33 |
| Linköpings Skäggetorps församling | 1,14 % | 33,18 % | 33 |
| Nykil-Gammalkils församling | 1,26 % | 33,3 % | 33 |
| Skeda församling | 1,26 % | 33,3 % | 33 |
| Slaka församling | 1,26 % | 33,3 % | 33 |
| Tannefors församling | 1,14 % | 33,18 % | 33 |
| Ulrika församling | 1,26 % | 33,3 % | 33 |
| Vikingstads församling | 1,1 % | 33,14 % | 33 |
| Vists församling | 1,42 % | 33,46 % | 33 |
| Vreta Klosters församling | 1,21 % | 33,25 % | 33 |
| Vårdnäs församling | 1,42 % | 33,46 % | 33 |
| Åkerbo församling | 1,26 % | 33,3 % | 33 |

## Vanliga frågor

### Vad är kommunalskatten i Linköping 2026?

Kommunalskatten i Linköping 2026 är 20,2 % och regionskatten 11,55 % (Region Östergötland), totalt 31,75 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 32,04 % utan kyrkoavgift (skattetabell 32). Kyrkoavgiften är 1,1–1,42 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 28 078 kr efter skatt.

### Vilken skattetabell gäller i Linköping?

Utan kyrkoavgift gäller tabell 32. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 33–33 beroende på församling.

### Hur hög är kyrkoavgiften i Linköping?

Kyrkoavgiften varierar mellan 1,1 och 1,42 % i kommunens 20 församlingar. Se tabellen nedan.

## Källor

- [Skatteverket: Teknisk beskrivning för skattetabeller, inkomstår 2026 (SKV 433, utgåva 36)](https://skatteverket.se/download/18.1522bf3f19aea8075ba55c/1766385913260/teknisk-beskrivning-skv-433-2026-utgava-36.pdf)
- [Skatteverket: skattesatser per församling 2026](https://skatteverket.entryscape.net/rowstore/dataset/c67b320b-ffee-4876-b073-dd9236cd2a99/json?år=2026)

Beräknat av Lönehajen. Kontrollerat mot Skatteverkets officiella skattetabeller 2026.