# Kommunalskatt och lön efter skatt i Sala 2026

> Kommunalskatten i Sala 2026 är 22,31 % och regionskatten 10,88 % (Region Västmanland), totalt 33,19 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 33,48 % utan kyrkoavgift (skattetabell 33). Kyrkoavgiften är 1,03–1,49 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 866 kr efter skatt.

| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Skattetabell |
|---|---|---|---|
| Kumla, Tärna och Kila församling | 1,49 % | 34,97 % | 35 |
| Möklinta församling | 1,03 % | 34,51 % | 35 |
| Norrby församling | 1,03 % | 34,51 % | 35 |
| Sala församling | 1,03 % | 34,51 % | 35 |
| Västerfärnebo-Fläckebo församling | 1,49 % | 34,97 % | 35 |

## Vanliga frågor

### Vad är kommunalskatten i Sala 2026?

Kommunalskatten i Sala 2026 är 22,31 % och regionskatten 10,88 % (Region Västmanland), totalt 33,19 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 33,48 % utan kyrkoavgift (skattetabell 33). Kyrkoavgiften är 1,03–1,49 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 866 kr efter skatt.

### Vilken skattetabell gäller i Sala?

Utan kyrkoavgift gäller tabell 33. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 35–35 beroende på församling.

### Hur hög är kyrkoavgiften i Sala?

Kyrkoavgiften varierar mellan 1,03 och 1,49 % i kommunens 5 församlingar. Se tabellen nedan.

## Källor

- [Skatteverket: Teknisk beskrivning för skattetabeller, inkomstår 2026 (SKV 433, utgåva 36)](https://skatteverket.se/download/18.1522bf3f19aea8075ba55c/1766385913260/teknisk-beskrivning-skv-433-2026-utgava-36.pdf)
- [Skatteverket: skattesatser per församling 2026](https://skatteverket.entryscape.net/rowstore/dataset/c67b320b-ffee-4876-b073-dd9236cd2a99/json?år=2026)

Beräknat av Lönehajen. Kontrollerat mot Skatteverkets officiella skattetabeller 2026.