Lön efter skatt i Knivsta 2026
Kommunalskatten i Knivsta är 20,91 % och regionskatten 11,71 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 20,91 %
- Regionskatt
- 11,71 %
- Totalt
- 32,62 %
- Skattetabell
- 33
Räkna ut din lön efter skatt i Knivsta
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Knivsta
Skatten i Knivsta jämfört med resten av Uppsala län och Sverige 2026.
I hela Sverige
72:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Knivsta ligger 0,68 under snittet.
Jämfört med 2025
Oförändrad
Skatten är oförändrad jämfört med 2025.
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Knivsta 2026 är 20,91 % och regionskatten 11,71 % (Region Uppsala), totalt 32,62 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 32,91 % utan kyrkoavgift (skattetabell 33). Kyrkoavgiften är 1,03 %. En lön på 35 000 kr blir 27 866 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Knivsta
6 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Knivsta 2026?
Kommunalskatten i Knivsta 2026 är 20,91 % och regionskatten 11,71 % (Region Uppsala), totalt 32,62 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 32,91 % utan kyrkoavgift (skattetabell 33). Kyrkoavgiften är 1,03 %. En lön på 35 000 kr blir 27 866 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Knivsta?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 33. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 34 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Knivsta?
Kyrkoavgiften varierar mellan 1,03 och 1,03 % i kommunens 6 församlingar. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Knivsta 2026?
Kommunal- och regionskatten i Knivsta är 32,62 % 2026, oförändrad jämfört med 2025.
Har Knivsta hög eller låg skatt?
Knivsta har landets 72:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Uppsala län 33,34 %.
Vilken skattetabell gäller i Knivsta?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 33 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 34 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Alsike församling (1,03 %).