Lön efter skatt i Kungsbacka 2026
Kommunalskatten i Kungsbacka är 21,18 % och regionskatten 11,4 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 21,18 %
- Regionskatt
- 11,4 %
- Totalt
- 32,58 %
- Skattetabell
- 33
Räkna ut din lön efter skatt i Kungsbacka
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Kungsbacka
Skatten i Kungsbacka jämfört med resten av Hallands län och Sverige 2026.
I hela Sverige
70:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Kungsbacka ligger 0,72 under snittet.
Jämfört med 2025
−0,15 %-enh.
Skatten är sänkt med 0,15 procentenheter jämfört med 2025 (32,73 %).
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Kungsbacka 2026 är 21,18 % och regionskatten 11,4 % (Region Halland), totalt 32,58 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 32,87 % utan kyrkoavgift (skattetabell 33). Kyrkoavgiften är 0,99–1,44 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 866 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Kungsbacka
13 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Tabell |
|---|---|---|---|
| Fjärås-Förlanda församling | 1,19 % | 34,06 % | 34 |
| Frillesås församling | 1,44 % | 34,31 % | 34 |
| Gällinge församling | 1,44 % | 34,31 % | 34 |
| Idala församling | 1,44 % | 34,31 % | 34 |
| Kullaviks församling | 1,04 % | 33,91 % | 34 |
| Kungsbacka-Hanhals församling | 1,14 % | 34,01 % | 34 |
| Landa församling | 1,44 % | 34,31 % | 34 |
| Onsala församling | 0,99 % | 33,86 % | 34 |
| Släps församling | 1,04 % | 33,91 % | 34 |
| Tölö församling | 1,14 % | 34,01 % | 34 |
| Vallda församling | 1,04 % | 33,91 % | 34 |
| Älvsåkers församling | 1,14 % | 34,01 % | 34 |
| Ölmevalla församling | 1,44 % | 34,31 % | 34 |
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Kungsbacka 2026?
Kommunalskatten i Kungsbacka 2026 är 21,18 % och regionskatten 11,4 % (Region Halland), totalt 32,58 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 32,87 % utan kyrkoavgift (skattetabell 33). Kyrkoavgiften är 0,99–1,44 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 866 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Kungsbacka?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 33. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 34–34 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Kungsbacka?
Kyrkoavgiften varierar mellan 0,99 och 1,44 % i kommunens 13 församlingar. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Kungsbacka 2026?
Kommunal- och regionskatten i Kungsbacka är 32,58 % 2026, sänkt med 0,15 procentenheter jämfört med 2025 (32,73 %).
Har Kungsbacka hög eller låg skatt?
Kungsbacka har landets 70:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Hallands län 32,64 %.
Vilken skattetabell gäller i Kungsbacka?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 33 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 34 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Onsala församling (0,99 %).