Lön efter skatt i Motala 2026
Kommunalskatten i Motala är 21,7 % och regionskatten 11,55 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 21,7 %
- Regionskatt
- 11,55 %
- Totalt
- 33,25 %
- Skattetabell
- 34
Räkna ut din lön efter skatt i Motala
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Motala
Skatten i Motala jämfört med resten av Östergötlands län och Sverige 2026.
I hela Sverige
115:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Motala ligger 0,05 under snittet.
Jämfört med 2025
Oförändrad
Skatten är oförändrad jämfört med 2025.
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Motala 2026 är 21,7 % och regionskatten 11,55 % (Region Östergötland), totalt 33,25 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 33,54 % utan kyrkoavgift (skattetabell 34). Kyrkoavgiften är 0,87–1,2 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 653 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Motala
8 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Tabell |
|---|---|---|---|
| Aska församling | 1,2 % | 34,74 % | 35 |
| Borensbergs församling | 1,2 % | 34,74 % | 35 |
| Fornåsa församling | 1,2 % | 34,74 % | 35 |
| Godegårds församling | 1,2 % | 34,74 % | 35 |
| Klockrike församling | 1,2 % | 34,74 % | 35 |
| Motala församling | 0,87 % | 34,41 % | 34 |
| Tjällmo församling | 1,2 % | 34,74 % | 35 |
| Västra Ny församling | 1,2 % | 34,74 % | 35 |
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Motala 2026?
Kommunalskatten i Motala 2026 är 21,7 % och regionskatten 11,55 % (Region Östergötland), totalt 33,25 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 33,54 % utan kyrkoavgift (skattetabell 34). Kyrkoavgiften är 0,87–1,2 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 653 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Motala?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 34. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 34–35 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Motala?
Kyrkoavgiften varierar mellan 0,87 och 1,2 % i kommunens 8 församlingar. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Motala 2026?
Kommunal- och regionskatten i Motala är 33,25 % 2026, oförändrad jämfört med 2025.
Har Motala hög eller låg skatt?
Motala har landets 115:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Östergötlands län 33,52 %.
Vilken skattetabell gäller i Motala?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 34 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 35 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Motala församling (0,87 %).