Lön efter skatt i Munkedal 2026
Kommunalskatten i Munkedal är 23,38 % och regionskatten 11,48 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 23,38 %
- Regionskatt
- 11,48 %
- Totalt
- 34,86 %
- Skattetabell
- 35
Räkna ut din lön efter skatt i Munkedal
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Munkedal
Skatten i Munkedal jämfört med resten av Västra Götalands län och Sverige 2026.
I hela Sverige
270:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Munkedal ligger 1,56 över snittet.
Jämfört med 2025
Oförändrad
Skatten är oförändrad jämfört med 2025.
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Munkedal 2026 är 23,38 % och regionskatten 11,48 % (Västra Götalandsregionen), totalt 34,86 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 35,15 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,31 %. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Munkedal
1 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Tabell |
|---|---|---|---|
| Munkedals församling | 1,31 % | 36,46 % | 36 |
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Munkedal 2026?
Kommunalskatten i Munkedal 2026 är 23,38 % och regionskatten 11,48 % (Västra Götalandsregionen), totalt 34,86 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 35,15 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,31 %. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Munkedal?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 35. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 36 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Munkedal?
Kyrkoavgiften varierar mellan 1,31 och 1,31 % i kommunens 1 församling. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Munkedal 2026?
Kommunal- och regionskatten i Munkedal är 34,86 % 2026, oförändrad jämfört med 2025.
Har Munkedal hög eller låg skatt?
Munkedal har landets 270:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Västra Götalands län 33,27 %.
Vilken skattetabell gäller i Munkedal?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 35 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 36 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Munkedals församling (1,31 %).