Lön efter skatt i Nordmaling 2026
Kommunalskatten i Nordmaling är 23,25 % och regionskatten 11,85 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 23,25 %
- Regionskatt
- 11,85 %
- Totalt
- 35,1 %
- Skattetabell
- 35
Räkna ut din lön efter skatt i Nordmaling
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Nordmaling
Skatten i Nordmaling jämfört med resten av Västerbottens län och Sverige 2026.
I hela Sverige
281:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Nordmaling ligger 1,8 över snittet.
Jämfört med 2025
+0,5 %-enh.
Skatten är höjd med 0,5 procentenheter jämfört med 2025 (34,6 %).
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Nordmaling 2026 är 23,25 % och regionskatten 11,85 % (Region Västerbotten), totalt 35,1 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 35,39 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,2 %. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Nordmaling
1 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Tabell |
|---|---|---|---|
| Nordmalings församling | 1,2 % | 36,59 % | 37 |
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Nordmaling 2026?
Kommunalskatten i Nordmaling 2026 är 23,25 % och regionskatten 11,85 % (Region Västerbotten), totalt 35,1 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 35,39 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,2 %. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Nordmaling?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 35. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 37 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Nordmaling?
Kyrkoavgiften varierar mellan 1,2 och 1,2 % i kommunens 1 församling. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Nordmaling 2026?
Kommunal- och regionskatten i Nordmaling är 35,1 % 2026, höjd med 0,5 procentenheter jämfört med 2025 (34,6 %).
Har Nordmaling hög eller låg skatt?
Nordmaling har landets 281:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Västerbottens län 35,13 %.
Vilken skattetabell gäller i Nordmaling?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 35 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 37 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Nordmalings församling (1,2 %).