Lön efter skatt i Norrtälje 2026
Kommunalskatten i Norrtälje är 19,72 % och regionskatten 12,33 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 19,72 %
- Regionskatt
- 12,33 %
- Totalt
- 32,05 %
- Skattetabell
- 32
Räkna ut din lön efter skatt i Norrtälje
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Norrtälje
Skatten i Norrtälje jämfört med resten av Stockholms län och Sverige 2026.
I hela Sverige
52:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Norrtälje ligger 1,25 under snittet.
Jämfört med 2025
−0,05 %-enh.
Skatten är sänkt med 0,05 procentenheter jämfört med 2025 (32,1 %).
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Norrtälje 2026 är 19,72 % och regionskatten 12,33 % (Region Stockholm), totalt 32,05 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 32,34 % utan kyrkoavgift (skattetabell 32). Kyrkoavgiften är 1,06–1,19 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 28 078 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Norrtälje
17 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Tabell |
|---|---|---|---|
| Blidö församling | 1,06 % | 33,4 % | 33 |
| Edsbro-Ununge församling | 1,19 % | 33,53 % | 34 |
| Estuna och Söderby-Karls församling | 1,06 % | 33,4 % | 33 |
| Fasterna församling | 1,19 % | 33,53 % | 34 |
| Frötuna församling | 1,06 % | 33,4 % | 33 |
| Gottröra församling | 1,19 % | 33,53 % | 34 |
| Husby, Skederids och Rö församling | 1,19 % | 33,53 % | 34 |
| Häverö-Edebo församling | 1,19 % | 33,53 % | 34 |
| Lohärads församling | 1,06 % | 33,4 % | 33 |
| Länna församling | 1,06 % | 33,4 % | 33 |
| Norrtälje-Malsta församling | 1,06 % | 33,4 % | 33 |
| Närtuna församling | 1,19 % | 33,53 % | 34 |
| Riala församling | 1,06 % | 33,4 % | 33 |
| Rimbo församling | 1,19 % | 33,53 % | 34 |
| Roslagsbro-Vätö församling | 1,06 % | 33,4 % | 33 |
| Rådmansö församling | 1,06 % | 33,4 % | 33 |
| Väddö församling | 1,06 % | 33,4 % | 33 |
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Norrtälje 2026?
Kommunalskatten i Norrtälje 2026 är 19,72 % och regionskatten 12,33 % (Region Stockholm), totalt 32,05 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 32,34 % utan kyrkoavgift (skattetabell 32). Kyrkoavgiften är 1,06–1,19 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 28 078 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Norrtälje?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 32. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 33–34 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Norrtälje?
Kyrkoavgiften varierar mellan 1,06 och 1,19 % i kommunens 17 församlingar. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Norrtälje 2026?
Kommunal- och regionskatten i Norrtälje är 32,05 % 2026, sänkt med 0,05 procentenheter jämfört med 2025 (32,1 %).
Har Norrtälje hög eller låg skatt?
Norrtälje har landets 52:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Stockholms län 31,23 %.
Vilken skattetabell gäller i Norrtälje?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 32 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 34 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Blidö församling (1,06 %).