Lön efter skatt i Västerås 2026
Kommunalskatten i Västerås är 20,36 % och regionskatten 10,88 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 20,36 %
- Regionskatt
- 10,88 %
- Totalt
- 31,24 %
- Skattetabell
- 32
Räkna ut din lön efter skatt i Västerås
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Västerås
Skatten i Västerås jämfört med resten av Västmanlands län och Sverige 2026.
I hela Sverige
16:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Västerås ligger 2,06 under snittet.
Jämfört med 2025
Oförändrad
Skatten är oförändrad jämfört med 2025.
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Västerås 2026 är 20,36 % och regionskatten 10,88 % (Region Västmanland), totalt 31,24 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 31,53 % utan kyrkoavgift (skattetabell 32). Kyrkoavgiften är 0,96 %. En lön på 35 000 kr blir 28 078 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Västerås
13 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Tabell |
|---|---|---|---|
| Dingtuna-Lillhärads församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Gideonsbergs församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Kungsåra församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Norrbo församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Rytterne församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Skerike församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Tillberga församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Viksängs församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Västerås Badelunda församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Västerås Domkyrkoförsamling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Västerås Lundby församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Västerås-Barkarö församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
| Önsta församling | 0,96 % | 32,49 % | 32 |
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Västerås 2026?
Kommunalskatten i Västerås 2026 är 20,36 % och regionskatten 10,88 % (Region Västmanland), totalt 31,24 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 31,53 % utan kyrkoavgift (skattetabell 32). Kyrkoavgiften är 0,96 %. En lön på 35 000 kr blir 28 078 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Västerås?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 32. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 32 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Västerås?
Kyrkoavgiften varierar mellan 0,96 och 0,96 % i kommunens 13 församlingar. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Västerås 2026?
Kommunal- och regionskatten i Västerås är 31,24 % 2026, oförändrad jämfört med 2025.
Har Västerås hög eller låg skatt?
Västerås har landets 16:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Västmanlands län 32,94 %.
Vilken skattetabell gäller i Västerås?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 32 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 32 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Dingtuna-Lillhärads församling (0,96 %).