Lön efter skatt i Falun 2026
Kommunalskatten i Falun är 22,06 % och regionskatten 11,99 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 22,06 %
- Regionskatt
- 11,99 %
- Totalt
- 34,05 %
- Skattetabell
- 34
Räkna ut din lön efter skatt i Falun
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Falun
Skatten i Falun jämfört med resten av Dalarnas län och Sverige 2026.
I hela Sverige
210:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Falun ligger 0,75 över snittet.
Jämfört med 2025
Oförändrad
Skatten är oförändrad jämfört med 2025.
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Falun 2026 är 22,06 % och regionskatten 11,99 % (Region Dalarna), totalt 34,05 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 34,34 % utan kyrkoavgift (skattetabell 34). Kyrkoavgiften är 1,01–1,3 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 653 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Falun
9 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Tabell |
|---|---|---|---|
| Aspeboda församling | 1,01 % | 35,35 % | 35 |
| Bjursås församling | 1,23 % | 35,57 % | 36 |
| Envikens församling | 1,3 % | 35,64 % | 36 |
| Falu Kristine församling | 1,01 % | 35,35 % | 35 |
| Grycksbo församling | 1,01 % | 35,35 % | 35 |
| Stora Kopparbergs församling | 1,01 % | 35,35 % | 35 |
| Sundborns församling | 1,3 % | 35,64 % | 36 |
| Svärdsjö församling | 1,3 % | 35,64 % | 36 |
| Vika-Hosjö församling | 1,01 % | 35,35 % | 35 |
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Falun 2026?
Kommunalskatten i Falun 2026 är 22,06 % och regionskatten 11,99 % (Region Dalarna), totalt 34,05 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 34,34 % utan kyrkoavgift (skattetabell 34). Kyrkoavgiften är 1,01–1,3 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 653 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Falun?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 34. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 35–36 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Falun?
Kyrkoavgiften varierar mellan 1,01 och 1,3 % i kommunens 9 församlingar. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Falun 2026?
Kommunal- och regionskatten i Falun är 34,05 % 2026, oförändrad jämfört med 2025.
Har Falun hög eller låg skatt?
Falun har landets 210:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Dalarnas län 34,22 %.
Vilken skattetabell gäller i Falun?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 34 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 36 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Aspeboda församling (1,01 %).