Lön efter skatt i Malung-Sälen 2026
Kommunalskatten i Malung-Sälen är 22,46 % och regionskatten 11,99 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 22,46 %
- Regionskatt
- 11,99 %
- Totalt
- 34,45 %
- Skattetabell
- 35
Räkna ut din lön efter skatt i Malung-Sälen
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Malung-Sälen
Skatten i Malung-Sälen jämfört med resten av Dalarnas län och Sverige 2026.
I hela Sverige
253:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Malung-Sälen ligger 1,15 över snittet.
Jämfört med 2025
−0,1 %-enh.
Skatten är sänkt med 0,1 procentenheter jämfört med 2025 (34,55 %).
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Malung-Sälen 2026 är 22,46 % och regionskatten 11,99 % (Region Dalarna), totalt 34,45 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 34,74 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,21–1,38 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Malung-Sälen
2 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Malung-Sälen 2026?
Kommunalskatten i Malung-Sälen 2026 är 22,46 % och regionskatten 11,99 % (Region Dalarna), totalt 34,45 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 34,74 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,21–1,38 % beroende på församling. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Malung-Sälen?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 35. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 36–36 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Malung-Sälen?
Kyrkoavgiften varierar mellan 1,21 och 1,38 % i kommunens 2 församlingar. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Malung-Sälen 2026?
Kommunal- och regionskatten i Malung-Sälen är 34,45 % 2026, sänkt med 0,1 procentenheter jämfört med 2025 (34,55 %).
Har Malung-Sälen hög eller låg skatt?
Malung-Sälen har landets 253:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Dalarnas län 34,22 %.
Vilken skattetabell gäller i Malung-Sälen?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 35 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 36 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Malungs församling (1,21 %).