Lön efter skatt i Säter 2026
Kommunalskatten i Säter är 22,31 % och regionskatten 11,99 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 22,31 %
- Regionskatt
- 11,99 %
- Totalt
- 34,3 %
- Skattetabell
- 35
Räkna ut din lön efter skatt i Säter
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Säter
Skatten i Säter jämfört med resten av Dalarnas län och Sverige 2026.
I hela Sverige
234:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Säter ligger 1 över snittet.
Jämfört med 2025
Oförändrad
Skatten är oförändrad jämfört med 2025.
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Säter 2026 är 22,31 % och regionskatten 11,99 % (Region Dalarna), totalt 34,3 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 34,59 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,3 %. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Säter
1 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Tabell |
|---|---|---|---|
| Säterbygdens församling | 1,3 % | 35,89 % | 36 |
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Säter 2026?
Kommunalskatten i Säter 2026 är 22,31 % och regionskatten 11,99 % (Region Dalarna), totalt 34,3 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 34,59 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,3 %. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Säter?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 35. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 36 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Säter?
Kyrkoavgiften varierar mellan 1,3 och 1,3 % i kommunens 1 församling. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Säter 2026?
Kommunal- och regionskatten i Säter är 34,3 % 2026, oförändrad jämfört med 2025.
Har Säter hög eller låg skatt?
Säter har landets 234:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Dalarnas län 34,22 %.
Vilken skattetabell gäller i Säter?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 35 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 36 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Säterbygdens församling (1,3 %).