Lön efter skatt i Orsa 2026
Kommunalskatten i Orsa är 22,31 % och regionskatten 11,99 %. Räkna ut exakt vad du får kvar nedan.
- Kommunalskatt
- 22,31 %
- Regionskatt
- 11,99 %
- Totalt
- 34,3 %
- Skattetabell
- 35
Räkna ut din lön efter skatt i Orsa
Efter skatt i månaden
Utan kyrkoavgift, under 66 år.
Så står sig Orsa
Skatten i Orsa jämfört med resten av Dalarnas län och Sverige 2026.
I hela Sverige
234:e lägsta
av 290 kommuner. Snittet är 33,3 % – Orsa ligger 1 över snittet.
Jämfört med 2025
Oförändrad
Skatten är oförändrad jämfört med 2025.
Bra att veta
Med och utan kyrkoavgift
Nettolön för 20 000–60 000 kr
Kommunalskatten i Orsa 2026 är 22,31 % och regionskatten 11,99 % (Region Dalarna), totalt 34,3 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 34,59 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,38 %. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.
Kyrkoavgift per församling i Orsa
1 församlingar · begravningsavgift 0,29 %
| Församling | Kyrkoavgift | Total skattesats | Tabell |
|---|---|---|---|
| Orsa församling | 1,38 % | 35,97 % | 36 |
Källa
Skatteverkets öppna data och SKV 433
Skattesatser 2026 enligt Skatteverkets öppna data. Skatten beräknas enligt Skatteverkets tekniska beskrivning (SKV 433).
Vanliga frågor
Vad är kommunalskatten i Orsa 2026?
Kommunalskatten i Orsa 2026 är 22,31 % och regionskatten 11,99 % (Region Dalarna), totalt 34,3 %. Med begravningsavgift blir skattesatsen 34,59 % utan kyrkoavgift (skattetabell 35). Kyrkoavgiften är 1,38 %. En lön på 35 000 kr blir 27 440 kr efter skatt.
Vilken skattetabell gäller i Orsa?
Utan kyrkoavgift gäller tabell 35. Är du medlem i Svenska kyrkan läggs kyrkoavgiften till, vilket kan ge tabell 36 beroende på församling.
Hur hög är kyrkoavgiften i Orsa?
Kyrkoavgiften varierar mellan 1,38 och 1,38 % i kommunens 1 församling. Se tabellen nedan.
Höjs skatten i Orsa 2026?
Kommunal- och regionskatten i Orsa är 34,3 % 2026, oförändrad jämfört med 2025.
Har Orsa hög eller låg skatt?
Orsa har landets 234:e lägsta kommunal- och regionskatt av 290 kommuner. Snittet i Sverige är 33,3 % och i Dalarnas län 34,22 %.
Vilken skattetabell gäller i Orsa?
Utan kyrkoavgift gäller skattetabell 35 2026. Som medlem i Svenska kyrkan blir det oftast tabell 36 beroende på församling – lägst kyrkoavgift har Orsa församling (1,38 %).